Na wstępie warto zaznaczyć, że popularne wina musujące znacznie różnią się od oryginalnych szampanów. Luksusowy trunek powinien spełniać kilka wymogów — a pierwszym z nich jest surowiec, jakiego użyto do produkcji. W przypadków szampanów korzysta się wyłącznie z trzech szczepów winogron: chardonnay, pinot meunier i pinot noir.
Do uzyskania miana prawdziwego szampana, trunek musi przejść podwójną fermentację. O ile pierwsza zachodzi na etapie produkcji, tak druga powstaje już po tym, gdy szampan zostaje przelany i ma szanse dojrzeć. Aby nieco dokładniej nakreślić, jak wygląda produkcja szampana, zacznijmy jednak od początku.
Cały proces rozpoczyna się od wlania soku winogronowego do specjalnych, dużych kadzi, a następnie dodaje drożdże. Połączenie obu składników rozpoczyna proces fermentacji, w którym drożdże żywiąc się cukrem, wytwarzają alkohol i dwutlenek węgla.
To właśnie dwutlenek węgla w formie gazu sprawia, że na powierzchni napoju powstaje charakterystyczna piana. Za to w niej znajdują się liczne pęcherzyki powietrza, które zostają uwolnione dopiero wtedy, gdy w kadzi ciśnienie zmaleje do wymaganego poziomu.
Po tym etapie trunek zostaje przelany do dębowych beczek. Przez kilka miesięcy lub nawet lat szampan stopniowo dojrzewa, aby w końcu nabrać pożądanych walorów smakowych. Dopiero wtedy zostaje zabutelkowany i przekazany do sprzedaży.
Warto tutaj nadmienić, że szampanem określa się wyłącznie te alkohole, które są produkowane we francuskim regionie zwanym Szampanią.
Pochodzący z regionów winiarskich szampan początkowo nie cieszył się zbyt dużą popularnością i szacunkiem. Przed 1700 rokiem francuski mnich Dom Perignon ciężko pracował nad tym, aby wręcz wyeliminować charakterystyczne bąbelki z wina musującego!
Było to niezwykle trudne, ponieważ fermentacja zachodząca w butelkach wiązała się z nagromadzeniem sporej ilości kwasu węglowego, co prowadziło nie tylko do wybuchu korka, ale nawet pęknięcia butelki przy zmianie temperatury.
Jednak po kilkudziesięciu latach degustatorzy z Francji zaczęli się rozsmakowywać w winach musujących, co znacznie podniosło ich popularność. W ciągu kilku lat zaczęto sprzedawać wino musujące w sklepach, stworzono odpowiednie przepisy, określające jak powinny być butelkowane szampany, a także zwrócono uwagę na ich wyjątkowość.
Nie bez powodu bąbelkujące szampany kojarzymy przede wszystkim z luksusem, wyjątkowymi okazjami, świętowaniem i celebracją. Ich lekko rześki smak pozwala pobudzić kubki smakowe przed rodzinnym obiadem, uroczystą kolacją, czy też zrównoważyć słodki smak urodzinowego tortu. Dla wielu osób kieliszek schłodzonego szampana to kwintesencja elegancji, ale i wyrafinowania.
Oprócz standardowego zastosowania szampany idealnie nadają się jako prezent na wesele lub urodziny. Estetycznie zapakowane, z wieloletnią historią i tradycją będą doskonałym podarunkiem, który może ułatwić komuś rozpoczęcie przygody z degustacją delikatnych trunków.
Doskonale wiemy, że ile klientów, tyle upodobań. Dlatego też u nas znajdziesz mnóstwo propozycji różnych smaków i gatunków szampana! Wyróżniamy je głównie ze względu na kolor — białe, czerwone, różowe, złote, a także kilka innych odcieni, które jednak można najczęściej podciągnąć pod któryś z wymienionych typów.
Aby zadbać o wygodę Twoich zakupów, dzielimy szampany również ze względu na smak i jego intensywność. Począwszy od cierpkich i wytrawnych propozycji Brut i Extra Brut, przez wino o lekkiej słodyczy Sec i Demi-Sec, aż po słodkie Doux i soczyste trunki. Wierzymy, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, co zaspokoi zmysły i dostarczy ciekawych doświadczeń smakowych!
Jeśli chodzi o cenę szampana, to najważniejszym czynnikiem decydującym o jej wysokości jest miejsce pochodzenia, a także jakość alkoholu. Prawdziwe trunki pochodzące z Szampanii kosztują nawet kilka tysięcy! I nic w tym dziwnego, ponieważ do ich produkcji używa się doskonale wyselekcjonowanych szczepów winogron o nienagannym smaku.
Aby kupić dobrego szampana, warto nastawić się na wydatek co najmniej 200-300 zł. Polecamy szampany Moet, Ruinart, Piper, Veuve Cilicquot, Drappier, Perrier-Jouet. Produkty poniżej tej kwoty to najczęściej trunki niemające zbyt wiele wspólnego z dobrze dopracowanym alkoholem, a ponadto niektóre z nich mają sztucznie dodany dwutlenek węgla. Takie eksperymenty nie mają dobrego smaku, przez co o wiele lepszym wyborem jest zainwestowanie w droższego, ale sprawdzonego szampana.
Jeszcze wyższa półka cenowa — gdzie produkty przekraczają 1000 zł, to kompozycja doskonałych specjałów stworzonych z myślą o luksusie i elegancji. Z takim alkoholem rozpoczynanie nowego roku w Sylwestra to czysta przyjemność dla Ciebie i Twoich gości!