Wybierz produkty
Wszystkie produkty
logowanie logowanie
icon like 0 ulubione
icon wishlist wishlista
Brak produktów w koszyku
basket
0,00 zł
0

Wino Hiszpania

Słońce, tradycja i temperament, czyli wina hiszpańskie.

Wina hiszpańskie słyną z wysokiej jakości, wyśmienitej koncentracji i niebywałej różnorodności. Nie ma w tym nic dziwnego, ostatecznie Hiszpania to nietuzinkowy kraj. Różne nacje, języki, ciekawa tradycja, kultura i przede wszystkim niesamowity klimat tworzą podłoże działania wielu winnic. Hiszpania jest kolebką dobrych win stołowych, których jakość jest na tyle nietuzinkowa, że skutecznie konkurują z winami francuskimi. Poznaj hiszpański temperament zamknięty w butelkach.

Producent icon show more icon show less

Cena icon show more icon show less

Filtry icon show more icon show less

53

53

Dostępne wino hiszpania w sklepie Kultura Smaku

Hiszpania, bo klimat dla wina ma znaczenie

Hiszpania to rozległy, atrakcyjny kraj, który posiada długą historię wyrobu wyśmienitych trunków. Różnorodność hiszpańskich win to w głównej mierze odzwierciedlenie tutejszego, zróżnicowanego klimatu, który niejednokrotnie jest trudnym przeciwnikiem. 

Północ i północny zachód pozostają pod wpływem Atlantyku. Pogoda niesie tutaj ryzyko nadmiernych opadów, a wiosną  niepożądanych przymrozków.

Południowo wschodnie wybrzeże od Katalonii po Levant ma bardzo korzystny ciepły, śródziemnomorski klimat. Jednak idąc dalej, w stronę południa robi się coraz bardziej gorąco. Tutaj łagodzący wpływ na uprawy ma morze i czynnik wysokości.

Centralna części półwyspu, którą zajmuje płaskowyż Meseta Central, to trudne pod względem upraw winorośli tereny odcięte od morza, otoczone pasmami górskimi. Latem jest tu sucho i gorąco, a zimą bardzo chłodno, z temperaturą często spadającą poniżej zera. 

Trudy hiszpańskich winnic

Hiszpania jest krajem o największym areale upraw winorośli na świecie. Dlaczego więc nie jest liderem w ilości produkowanego trunku? Otóż produkcja hiszpańskiego wina jest usłana przeciwnościami klimatycznymi, z którymi tutejsi wytwórcy muszą się borykać. 

Największym wyzwaniem są problemy z woda oraz długie okresy suszy. 

Ponadto, ze względu na wysoką temperaturę, winiarze, w trakcie wzrostu winogron, muszą uważać, żeby owoce nie dojrzewały zbyt szybko. To czuwanie nad sposobem dojrzewania, dzięki któremu grona będa miały dobry poziom cukru, jest niezwykle trudne i uciążliwe.

Wina hiszpańskie pod względem walorów smakowych są wyjątkowe. Wyczuwa się w nich trudne warunki w jakich, rosły winogrona. Takie bogactwo smaków i nut zapachowych jest trudne do uzyskania w innych strefach klimatycznych. 

Krótka rozprawka o winie hiszpańskim

Ze względu na klimat, glebę i wszelkiego rodzaju utrudnienia, wina hiszpańskie są niezwykle zróżnicowane, a ze względu na mnogość stylów i metod produkcji każdy odnajdzie w nich swoją perełkę. 

Przyjrzyjmy się bliżej odmianom winorośli, z jakich powstają hiszpańskie trunki.

  • Rioja - leży w północnej części kraju nad rzeką Ebro. Znana jest z produkcji najlepszych czerwonych hiszpańskich win. Odmianami, które tutaj wiodą prym są Tempranillo, Garnacha, Macabeo, Graciano. Rozpoznawalna i słynna czerwona hiszpańska rioja to kupaż Tempranillo, Garnacha, Graciano i Mazuelo. Najbardziej znane i rozpoznawalne są czerwone Riojy, ale spotkać je także możemy w wersji różowej. Wysokiej jakości hiszpańskie wina Queriron. Polecamy Queiron Mi Lugar.
  • Penedes - region znajdujący się w Katalonii, w północno-zachodniej części Hiszpanii. To tutaj powstają słynne Cavy w wersji białej, różowej i czerwonej. Cava pochodząca z Katalonii posiada dużo soczystych, owocowych nut. W Pendes wytwarzane są także klasyczne wina hiszpańskie wytrawne, półwytrawne, słodkie oraz mocne w typie sherry. To region, w którym do produkcji wina uprawia się bardzo wiele zróżnicowanych odmian winogron. Analogicznie na wino czerwone: Tempranillo, Merlot, Monastrell, Carinena, Garnacha. Białe odmiany natomiast to: Moscato, Viura, Parellada, Chardonnay, Xarel-lo. 
  • Rias Baixas - to chłodny region Galicji, znajdujący się w północno-zachodniej Hiszpanii. Rześki klimat i mineralna gleba ma odzwierciedlenie w nutach smakowych tamtejszych białych hiszpańskich win, powstałych z białego szczepu Albarino. 
  • Andaluzja - region słynący z produkcji wzmacnianych win typu sherry. Ich podstawą jest odmiana Palomino. Ciekawostką w wątku sherry jest ich nuta smakowa: orzechowo-drożdżowa, wynikająca z tzw. flor, czyli warstwy drożdży formującej się na powierzchni. 

Na szczególną uwagę zasługują wina z Wysp kanaryjskich, gdzie uprawia się na glebach wulkanicznych mniej znane szczepy: Listan, Negro, Nergramoll. 

Hiszpańskie wino z beczki

Na butelkach win hiszpańskich można spotkać oznaczenia, które określają sposób i długość dojrzewania w dębowej beczce. Ta tradycyjna metoda klasyfikacji win w Hiszpanii określa nie tyle jakość wina, ile jego styl i bardziej lub mniej beczkowy charakter. Ma jednak znaczący wpływ na cenę, bo im wino przebywa dłuższą drogę winifikacji tym droższe. 

Podział od najtańszych win wygląda następująco:

  • Joven - to wina, które nie dojrzewały w beczce lub leżakowały w niej bardzo krótko czyli dwa-czterech miesięcy. Takie wino zachowuje owocową nutę aromatyczną. 
  • Crianza - to typ wina hiszpańskiego, które leżakowało w beczce co najmniej pół roku, a resztę czasu u producenta w butelkach. Czerwone wina hiszpańskie typu crianza trafiają na półkę sklepową już jako wina dwuletnie, a białe i różowe jako roczne. Wina crianza, jako zrównoważone w swoim charakterze uświetnią niejeden wieczór z przyjaciółmi. 
  • Reserva - to mocniej beczkowe, ciężkie wina. Jeśli chodzi o czerwone wina reserva sa to przynajmniej trzyletnie egzemplarze, z czego minimum rok spędziły w beczce, resztę w butelce u producenta. W przypadku białej i różowej, choć bardzo rzadko spotykanej, reserva dwuletnie, z czego w beczce minimum pół roku, resztę w butelce. 
  • Gran reserva - najstarsze, minimum pięcioletnie, najcięższe, taninowe wina hiszpańskie, raczej tylko czerwone. Czas leżakowania w beczce to minimum półtora roku, resztę w butelce u producenta. 

Hiszpańskie wino w Twoim kieliszku

Wino hiszpańskie ma swój unikalny charakter. Niekoniecznie tu mowa o wyraźnym, wzmacnianym sherry, ale o mniej popularnych gatunkach. Dzięki trudnemu klimatowi, mocno mineralnej glebie, nowym metodom produkcyjnym powstają w Hiszpanii zupełnie nieprzeciętne trunki, mające swoją, wyczuwalną wraz z pierwszym łykiem historię, a pozostające w bardzo przystępnej cenie. 

To co, czego się dziś napijesz?

×
×