Według Wikipedii alkohol (etanol) to bezbarwna łatwopalna ciecz, o swoistym zapachu i piekącym smaku. Nie brzmi zachęcająco prawda? Jest jeszcze drugie określenie “napój alkoholowy”. Tu Wikipedia w bardziej rozbudowany sposób wpływa nasze emocje, albowiem określa go jako napój zawierający etanol i dodaje, że jest to jedna z najpopularniejszych używek.
Jak to właściwie jest z alkoholem, dlaczego go kupujemy i jaki lubimy?
Pierwsze przekazy o spożywaniu alkoholu, a dokładnie piwa sięgają 4000 r.p.n.e. Alkohol spożywali też starożytni egipcjanie, którzy przejęli sposób jego ważenia od Babilończyków.
Pierwszej destylacji alkoholowej dokonał Grek. A to właśnie z Grecji wino powędrowało do Włoch, żeby potem pojawić się na terenie całej europy. W średniowieczu, ze względu na bardzo zły stan wody, mogący nawet wywołać epidemię, alkohol był wyjątkowo tani i ogólnie rozpowszechniony.
Co więcej nawet w Biblii, która jest jednym z kanonów kulturowych ówczesnych czasów, jest całkiem sporo odniesień doalkoholu.
Zatem alkohol towarzyszy ludziom od wieków i nie tylko w znaczeniu towarzyskim, ale także społecznym i politycznym.
Trzeba przyznać, że alkohol to jedna z bardziej kontrowersyjnych używek. Polska pamięta czasy, kiedy brak dobrych alkoholi odbijał się na tajnych produkcjach, a spożywanie trunku kojarzyło się z przesadą i brakiem taktu. Przez lata alkohol zyskał na wartości, a jego kosztowanie przybrało inny oddźwięk w społeczeństwie. Ma na to wpływ zmieniona sytuacja majątkowa ogółu, inna polityka państwa i przede wszystkim większa dostępność dobrych, wyrafinowanych trunków, które nieodłącznie wiążą się z degustacją.
Z roku na rok zmieniają się nasze upodobania. Polacy coraz częściej sięgają po jakościowe trunki z wyższej półki, tworzą swoje wyrafinowane kolekcje, a także stawiają na wykwintne dodatki alkoholowe podczas uroczyści czy zwykłych spotkań w przyjacielskim gronie.
Przyjrzyjmy się zatem naszym ulubionym gatunkom alkoholi.
Dokonując analizy alkoholi, które podbijają Polskę, nie zapomnijmy o piwach, które w ostatnim czasie przechodzą swój renesans. Coraz większym powodzeniem cieszą się piwa kraftowe, czyli rzemieślnicze. To piwa tworzone z pasją, dbałością o szczegóły, na bazie wysokogatunkowych słodów jęczmiennych i wyselekcjonowanych gatunkach chmielu.Piwo rzemieślnicze powstaje w małych, niezależnych od kapitału korporacyjnego browarach.
Istnieje wiele różnych alkoholi, których degustacja jest czystą przyjemnością. Liczy się jednak nie tylko trunek, ale także miejsce, czas i ludzie.
W Kulturze Smaku dbamy o każdego konesera dobrych alkoholi.
Wyrusz zatem w podróż i wybierz swój ulubiony gatunek dobrego alkoholu.