Odpowiedzią jest terroir. W wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza siedlisko, czyli klimat, glebę i położenie winnicy. Jest to nazwa zjawiska, które leży u podstaw filozofii francuskiego wina, a tworzą go czynniki, które sprawiają, że wina spakują tak, a nie inaczej. Winiarstwo we Francji bazuje na dopasowaniu odmian szczepu do metod produkcji i możliwości natury.
Regiony uprawy francuskich winorośli leżą w najlepszych szerokościach geograficznych i obejmują dwie podstawowe strefy klimatyczne. Dzięki temu możliwa jest uprawa praktycznie każdej odmiany winogron.
Francja posiada więcej dobrych marek win niż jakikolwiek inny kraj. Szacunek, miłość i cierpliwość towarzyszące procesowi wykonania, a także tradycja, położenie, klimat i gleba to czynniki, dzięki którym z Francji pochodzą najwyżej cenione, najdroższe i najtrudniejsze do zdobycia francuskie wina. Musisz jednak wiedzieć, że nawet wina przypisywane we Francji do niższej klasy, są produkowane z ogromną nabożnością, nawet jeśli produkcja odbywa się w skali przemysłowej.
Francuskie wina podlegają pilnie egzekwowanym restrykcjom, co oznacza, że możemy się spodziewać powtarzalności smaków i aromatów. Niewątpliwie jest to jedna z zalet, gdyż zyskujesz pewność, że możesz kupić wino tak samo wyśmienicie smakujące, z gwarancją absolutnie niezmiennego składu niezależnie od roku produkcji, partii czy serii.
Już od antyku, to jest od około dwóch tysięcy lat we Francji, w bardzo korzystnym klimacie, uprawia się winorośl. Przyznać trzeba, że o ile winogrona towarzyszą Francuzom od zarań, tak dopiero czasy nowożytne otworzyły we Francji ścieżki winiarskie. Tak oto Francja stała się ikoną elegancji i winiarskim wyznacznikiem na całym świecie. Rola w rozwoju europy dotyczy nie tylko produkcji wina, to także francuska kultura kuchni i francuskie zamiłowanie do smaku.
To stąd pochodzą wszelkie kulinarne inspiracje dla narodów starego i nowego świata. Francuskie wina, francuskie odmiany winorośli są wzorcami, a komplementarne dla winiarza jest, porównanie jego dzieła właśnie do francuskiego wina.
Francja została podzielona na wiele winnych regionów. W każdym uprawia się nieco odmienne szczepy, którym akurat konkretny klimat sprzyja.
Burgundia to także region wyśmienitych francuskich win stołowych będących kupażem mniej urodzajnych odmian winorośli.
Powyższe regiony to tylko namiastka prawdziwej winnej Francji. Pozostałe takie jak: Alzacja, Beaujolais, Dolina Loary, Prowansja, Jura czy Dolina Rodanu są równie zaskakujące w smakach i aromatach mniej znanych francuskich win.
Nieraz już wspominaliśmy, że wino francuskie to klasa sama w sobie. Trunki rodem z Francji nie potrzebują żadnej rekomendacji ani dodatkowej reklamy. Jednak warto wiedzieć jakich aromatów można się spodziewać, wybierając odpowiednio butelkę z ulubionego gatunku.
Na pytanie, dlaczego warto spróbować francuskich win, nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
To wina pięknie zbudowane, które od pierwszego zanurzenia ust opowiadają swoją historię.
Ich charakter jest nie do powielenia w innych regionach, dlatego wina z Francji zaskakują swoją indywidualnością. Dodatkowym atutem jest to, że na półce z winami francuskimi znajdziesz wiele butelek w przystępnych cenach, co ułatwi możliwość skosztowania wielu rodzajów.
Kultura Smaku każdego dnia dba o możliwość rozpoczęcia Twojej drogi wśród francuskich winnic.
Które wino dziś skradnie Twoje serce?