Whisky wytwarzane jest procesem destylacji zacieru zbożowego. Zazwyczaj dojrzewa w dębowych beczkach. Trunek najprawdopodobniej wywodzi się z Irlandii, a źródła historyczne wskazują, że tamtejsi mnisi pędzili ten alkohol już w VII wieku, eksperymentując z nowopowstałą technologią destylacji. Wówczas whisky było stosowane jako lekarstwo. Miała łagodzić różne dolegliwości i przedłużać życie. Pomimo wszystko whisky kojarzymy głównie ze Szkocją i to ona wiedzie prym w jej produkcji.
Nazwa whisky pochodzi od gaelickiego zwrotu uisge beatha(w wolnym tłumaczeniu oznacza wodę życia), który później skrócono do uiskie. W wieku XVIII za sprawą zmian w szkockim dialekcie, spopularyzowało się określenie whiskie, a następnie przekształciło się w obecnie obowiązująca nazwę. W zależności od pochodzenia, nazwa trunku pisana jest na dwa sposoby: whisky i whiskey. Irlandczycy nazywają ją whiskey, a ze względu na fakt, że wielu gorzelników z USA ma irlandzkie pochodzenie, używają również tej nazwy. Szkoci stosują nazwę bez e pomiędzy k i y, a że Japonia wzoruje się na tradycji szkockiej, tam również używa się nazwy whisky. Tak czy inaczej niezależnie od pisowni słowo wymawia się identycznie.
Obecnie whisky produkowana jest w wielu zakątkach Ziemi. Do tego celu wykorzystywane są przeróżne metody i standardy jakościowe. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o tym alkoholu, aby dopasować rodzaj do indywidualnych kubków smakowych. Whisky dzielimy na kraj pochodzenia:
· Whisky szkocka – produkowana ze słodu jęczmiennego czyli tak zwana single malt lub z mieszanki zbóż czyli blended. Dojrzewa w używanych dębowych beczkach co najmniej trzy lata. Tutaj mamy w czym wybierać, polecamy m.in. szkockie whisky Glenmorangie, Glenfiddich, Balvenie, Ardbeg 10, Aberlour, Jura oraz Macallan.
· Whiskey amerykańska – wytwarzana jest wyłącznie na terenie USA. Do jej produkcji używana jest głównie kukurydza, żyto, słód jęczmienny i pszenica. Dojrzewa w nowych dębowych beczkach przez okres minimum dwóch lat. Mniej znana, ale ciekawa wshiky Eagle Rare Single Barrel 10.
· Whiskey irlandzka – produkowana głównie z jęczmienia i jego słodu. Poddawana jest trzykrotnej destylacji i dojrzewa przez okres minimum trzech lat.
· Whisky japońska – wzorowana na procesie produkcyjnym whisky szkockiej. Pomimo krótkiej tradycji, bo produkcja w tym kraju rozpoczęła się w 1924 roku, whisky japońska zdobywa coraz większą renomę na całym świecie. Charakterystyczna dla Japonii jest produkcja różnych blendów w obrębie jednej destylacji, co powoduje, że każda destylarnia produkuje bardzo zróżnicowane trunki. Okres leżakowania japońskiej whisky to minimum trzy lata. Polecamy japońskie whisky Hibiki oraz Nikka.
Na rynku można spotkać również whisky niemieckie, włoskie, szwedzkie oraz polskie!
Whisky ma różne typy, a do najpopularniejszych należą whisky single malt czy blended. Każdy z rodzajów charakteryzuje się niezwykłym smakiem. A czym się różnią?
· Single Malt Whisky – powstaje z zacieru wyłącznie ze słodu jęczmiennego w jednej destylarni przez destylację alembikową.
· Grain Whisky – powstaje z zacieru z niesłodowanych zbóż poza jęczmieniem, które poddano destylacji kolumnowej.
· Blended Whiskey – powstaje z kupażu whisky słodowych i zbożowych.
· Blended Malt Whisky – to kupaż whisky jednosłodowych, pochodzących z różnych destylarni.
· Pure Pot Still Whisky – whisky produkowana w Irlandii z połączenia słodowego i niesłodowanego jęczmienia,
· Bourbon Whiskey – najsławniejsza whiskey amerykańska. Jej skład to przynajmniej 51% kukurydzy w zacierze, dodatkowo musi leżakować w dębowej beczce minimum dwa lata.
· Tennessee Whiskey – powstaje z kukurydzy, pszenicy, żyta i słodu jęczmiennego w stanie Tennessee.
Temat ten często budzi wiele emocji. W zależności od sytuacji, whisky pije się na różne sposoby. Podczas degustacji trunek podaje się w pokojowej temperaturze, w kieliszkach w kształcie tulipana. Alkohol pijemy wtedy małymi łyczkami, aby dobrze wyczuć smak oraz aromat. Według ekspertów whisky powinno pić się czystą lub rozcieńczoną wodą. Odradzane jest łączenie jej z napojami typu cola, ponieważ zabija ona smak i aromat. Jednak ze względu właśnie na ten intensywny smak, który nie wszystkim przypadnie do gustu można ją spokojnie łączyć zarówno z sokami, syropami owocowymi czy wcześniej wspomnianą colą. Najważniejsze, aby czerpać przyjemność z picia whisky, a dodatki dobierać do swojego gustu smakowego!
Aby znaleźć swoją ulubioną whisky, trzeba spróbować różnych smaków i gatunków z całego świata. Jedne z najdroższych odmian kosztują nawet kilka tysięcy złotych. W naszym sklepie znajdziecie znakomite whisky w przystępnych cenach. Degustuj różne rodzaje i typy tego trunku i wybierz swój ulubiony!