logowanie logowanie
icon like 0 ulubione
icon wishlist wishlista
Brak produktów w koszyku
basket
0,00 zł
0

Cukierki, lizaki, gumy do żucia

Cukierki i lizaki to klasyka, kojarząca się z beztroską zabawą i dzieciństwem, a gumy do żucia to ulubiony przysmak osób w każdym wieku, który nie tylko dodaje energii i orzeźwia, ale również dba o higienę jamy ustnej. Wybierz swoje ulubione smaki i ciesz się słodkimi chwilami z każdym kęsem lub liźnięciem!

11

Kategorie icon show more icon show less

Producent icon show more icon show less

Cena icon show more icon show less

Cechy produktów icon show more icon show less

11

Dostępne cukierki, lizaki, gumy do żucia w sklepie Kultura Smaku

11

Małe pyszności

Cukierki, lizaki i gumy do żucia - słodkie przysmaki, które kojarzą się nam z beztroskimi momentami dzieciństwa. Jednak, choć mogą przywoływać na myśl coś błahego, to ich historia jest zaskakująco bogata i ciekawa. Cukierki pochodzą z czasów starożytnych cywilizacji, a gumy do żucia, które dzisiaj traktujemy jak jedną z najpopularniejszych form słodyczy, początkowo były wykorzystywane jedynie w przemyśle farmaceutycznym. Weźmy pod lupę te popularne łakocie i poznajmy kilka najciekawszych faktów dotyczących lizaków, cukierków i gum do żucia.

 Cukierki:

- Cukierki to małe słodkie smakołyki, które zawierają cukier, syrop glukozowy i różne dodatki smakowe.

- Pierwsze cukierki zostały wynalezione przez Arabów w IX wieku, a ich popularność rozprzestrzeniła się na cały świat w XV wieku.

- Cukierki można podzielić na wiele kategorii, takich jak: karmelki, żelki, miętówki, pastylki, cukierki owocowe, cukierki ziołowe i wiele innych.

Lizaki:

- Historia lizaków sięga XIX wieku, kiedy to jeden z wynalazców zdecydował się na połączenie cukru i wody, aby stworzyć słodkie, owocowe smakołyki na patyku.

- W zależności od kraju, lizaki mają różne nazwy. Na przykład w Wielkiej Brytanii nazywane są "lollies", a w Australii i Nowej Zelandii "lollipops".

- Współcześnie lizaki są dostępne w wielu smakach, kształtach i rozmiarach, od tradycyjnych, okrągłych po bardziej wyszukane w kształcie serca, gwiazdek, a nawet postaci filmowych bohaterów.

- W niektórych krajach lizaki są tradycyjnie spożywane w czasie świąt, takich jak Halloween, Walentynki i Boże Narodzenie.

- Lizaki są często stosowane w reklamach i promocjach firm, jako tania i łatwa do rozdania forma reklamy.

- W 1969 roku amerykański astronauta Alan Shepard zabrał ze sobą na Księżyc lizaka, który był częścią eksperymentu dotyczącego jedzenia w warunkach mikrograwitacji.

Guma do żucia:

- Pierwsze guma do żucia zostały wynalezione w 1848 roku przez Amosa Tyalera. Była to guma sprzedawana w aptekach i nazywała się "Statek kosmiczny".

- W 1871 roku Thomas Adams, amerykański wynalazca i przedsiębiorca, wynalazł gume do żucia z chicle, naturalnego kauczuku pozyskiwanego z drzewa chicle. Jego firma, Adams New York Chewing Gum, zyskała popularność i szybko stała się liderem na rynku.

- Gumy do żucia z chicle były popularne do lat 60. XX wieku, gdy zaczęły być zastępowane przez gumy syntetyczne.

- Gumy do żucia mają wiele różnych smaków, od owocowych po miętowe i korzenne. Istnieją również gumy do żucia bez cukru i gumy do żucia z dodatkiem witamin i minerałów.

- Gumy do żucia mają wiele zastosowań, od zapobiegania próchnicy zębów poprzez pobudzanie trawienia, po łagodzenie stresu i zmniejszenie łaknienia.

Ciekawostki:

- W Japonii istnieje wiele nietypowych smaków gum do żucia, takich jak zupa ramen, curry czy sery.

- W USA, w 1928 roku, firma Fleer wprowadziła na rynek gume do żucia z dodatkiem aromatu truskawkowego, co zapoczątkowało trend tworzenia gum o smaku owocowym.

- W latach 60. XX wieku w USA pojawiła się moda na lizaki o nietypowych kształtach, takich jak serca, kwiaty czy gwiazdy.

- Cukierki mentolowe mogą pomóc w walce z nieświeżym oddechem i przeziębieniem, ponieważ mentol działa antybakteryjnie i łagodzi podrażnienia gardła.

×
×